کدام نوشابه بهتر است؟؟ زرد، مشکی یا سفید؟؟؟


نوشابه یکی از نوشیدنی‌های پرمصرف در بین خانواده‌های ایرانی است که رنگ آن در عوارض ایجاد کننده، ممکن است تاثیرگذار باشد.
اولیایی متخصص تغذیه در گفت‌وگویی در این خصوص گفت: هر کدام از مواد تشکیل‌دهنده‌ی نوشابه‌ها اعم از آب، شکر، طعم دهنده، اسید کربنیک، اسید فسفریک، افزودنی‌ها، رنگ‌دهنده و مواد نگهدارنده (که برای جلوگیری از کپک زدن نوشابه به دلیل وجود شکر استفاده می‌شود) می‌توانند مضر باشند.

وی درباره‌ی نوشابه‌های مشکی بیان کرد: اسید فسفریک درون این نوشابه‌ها می‌تواند باعث اختلال در گوارش غذا، اسیدی شدن خون، ورود کلسیم از استخوان‌ها به خون، دفع کلسیم و در نهایت پوکی استخوان، فشار به کلیه‌ها، ایجاد سنگ کلیه و به ‌هم خوردن تعادل فسفر کلسیم بدن شود.

اولیایی با بیان اینکه گاز کربنیک نوشابه، عدم جذب کلسیم، از بین رفتن مینای دندان و ریفلاکس شدید سیستم گوارشی را به همراه دارد، عنوان کرد: آب گازدار تشکیل دهنده‌ی نوشابه سبب ایجاد مشکلات گوارشی، قند بالای آن موجب افزایش قند خون و در نهایت دیابت و چاقی به‌عنوان ام‌الامراض( مادر تمام بیماری‌ها) می‌شود.

این متخصص تغذیه نوشابه را یکی از عوامل موثر در سوء تغذیه دانست و اظهار داشت: جایگزینی نوشابه به جای آب، میوه و آب‌میوه؛ مصرف‌کننده را دچار کمبودهای ویتامینی می‌کند و همچین کافئین درون آن علاوه بر تپش قلب، سیستم عصبی مرکزی را تحریک کرده و حس وابستگی ایجاد می‌کند.

وی بیان کرد: همان‌طور که همگان واقف هستند از نوشابه‌های مشکی برای پاک‌کنندگی جرم و کثیفی (به‌خصوص برای تمیز کردن چربی روغن ماشین در تعمیرگاه‌ها) استفاده می‌شود و این به دلیل اسیدیته قوی آن است، لذا وقتی این ماده وارد معده می‌شود هرچند که قادر به تحمل آن است اما با تنبل بارآوردن معده در ترشح اسید خود، اگر دیگر با غذا نوشابه میل نشود سیستم گوارشی بدن دچار اختلال می‌شود.

اولیایی رنگ نوشابه‌های مشکی را به‌خاطر کارامل ( وقتی قند را زیاد حرارت می‌دهند به آن رنگ تبدیل می‌شود) بدون مشکل دانست و افزود: در عوض رنگ دهنده‌های مصنوعی اضافه شده به نوشابه‌های زرد باعث ایجاد سرطان‌های مختلف می‌شود.

این متخصص تغذیه با بیان اینکه ضرر تمام نوشابه‌ها یکسان است و تفاوت رنگ آنها ماجرا را عوض نمی‌کند، گفت: هرچند که ابتدا نوشابه‌‌های سفید (به دلیل نداشتن رنگدانه‌ها)، سپس مشکی (با داشتن کارامل تقریبا بی‌ضرر) و در نهایت زرد (به دلیل رنگ‌دهنده‌های مصنوعی) به ترتیب در وضعیت بهتری نسبت هم مطرح می‌شوند اما هیچ یک از آنها به دیگری ارجحیت ندارند.

وی یادآو شد: ایران مقام اول مصرف نوشابه در دنیا را دارد چرا که سرانه‌ی مصرف نوشابه در دنیا حدود تا 10 تا 12 لیتر اما در ایران بیش از 40 لیتر است.

Related Articles