تلفن : 37773312-031  ایمیل : info@loghmanhakim.com

98 majazi

نتیجه تصویری برای آشنايي با نظريه ي رنگ هاي واقعي

 

اين نظريه حاصل مطالعات یکی از روانشناسان است که افراد را به چهار رنگ آبي، طلائي، سبز و نارنجي تقسيم مي کند که هر کدام بر اساس ويژگي هاي خاص خود از ديگر رنگ ها جدا مي شوند:

البته همه ي ما يک رنگ غالب داريم و بقيه رنگ ها در اولويت هاي بعدي ما قرار دارند. رنگ اصلي و غالب ما، بيشتر عکس العمل ها و رفتارهاي ما را در شرايط مختلف پيش بيني مي کند. نکته ديگر اين که ما مي توانيم ميزان هر رنگ را در خودمان در يک طيف صفر تا صد، درجه بندي کنيم. مثلا بگوئيم من 70% رنگ نارنجي هستم، 50% آبي، 30 درصد سبز و 10 درصد طلائي. از طرفي ممکن است رنگ اصلي و غالب دو نفر نارنجي باشد اما يکي به ميزان 90 درصد نارنجي و يکي به ميزان 60 درصد. بنابراين ميزان صفات و رفتارهاي هر رنگ تحت تاثير شدت آن نيز قرار خواهد گرفت.

آبي ها: بالغ بر 12٪ مردم دنیا آبی می باشند. آن ها مهربان و مردمي، قابل اعتماد، شايسته، غمخوار، اهل مراقبت، جذاب و دلربا، مايه تسلي و آسودگي، گويا و فصيح، دلسوز، خلاق، از خود گذشته، نماد صلح وصفا و آرامش، اهل ابراز احساس و هيجان، همدل و يکدل، اهل دوستي و رفاقت، راضي و شاد، متوازن، موافق، اهل گوش دادن، عاشق، اهل موسيقي و آهنگ، تغذيه کننده، باز، خوش بين، اهل مسالمت، اهل شعر و تخيل، اهل ارتباط، بي ريا و خالص، اهل روحيه دادن، غيرمادي، اهل همدردي، معلم و مربي، حساس و لطيف، قابل اعتماد، منحصربه فرد، گرم و صميمي، محبوب هستند.

مشاغل: آبی ها محیط های بی آلایش و دوستانه را دوست دارند و بسیار اهل مراقبت و آموزش و پرورش دیگران هستند به همین جهت در مشاغلی چون پرستاری، درمان، مشاوره، تدریس و ارایه خدمات به دیگران کارایی بالایی دارند.

دیگران آبی ها را بسیار احساساتی، حساس، خجالتی، رقیق القلب، بسیار قابل اطمینان، ساکت، سالم، اهل بخشش، ضعیف و اهل گفتگو می دانند.

ارزش ها ومنبع لذت:دوستي، همدلي و عشق، خانواده و دوستان

اهداف: برقراري و حفظ رابطه با ديگران

توانائي ها: گوش دادن و ارتباط برقرار کردن، خلوص و خلاقيت

نيازها: خودشکوفائي، عشق و مردم

آبی ها به دو دسته اجتماعی و هنری تقسیم می شوند.

طلائي ها: بالغ بر 38٪ مردم دنیا طلایی می باشند. آن ها افرادی دقيق، تابع، ثابت قدم و استوار، اهل مشارکت، قاطع، مورد اعتماد، اهل حساب و کتاب(جزئي نگر)، وظيفه شناس، اخلاقي(وابسته به ارزشها و اصول)، داراي قدرت اجراي قوانين و مقررات، منصف، خانواده دوست، داراي هدف مشخص، مفيد، باوفا، مرتب و منظم، وابسته به پدر و مادر، اهل برنامه ريزي، اهل عمل، وابسته به روشها و دستورالعملها، شايسته، وقت شناس و دقيق، ملاحظه کار(اهل احترام گذاشتن)، قانون مدار، محکم، سرويس دهنده، با ثبات، استاندارد ساز، کامل کننده کار و وظيفه، راستگو، سنتي، نگران و درگير، محافظه کار هستند.

بچه های طلایی محبوب ترین فرزندان خانواده هستند چون تابع قوانین خانواده و فرمان پذیر هستند.

مشاغل: این افراد در محیط های سازمانیافته، روزمره و تکراری موفق میباشند، محتاط و بسیار قانون گرا هستند، به همین جهت فعالیت در امور بانکی، مدیریت و نظارت مالی را به خوبی انجام می دهند.

دیگران آن ها را خشک، انعطاف ناپذیر، اهل کنترل، قضاوتی، جدی، همیشه آماده به کار، قابل پیش بینی و خودمختار می دانند.

ارزشها ومنبع لذت:کمال طلبي، احساس مسئوليت و رعايت ضوابط

اهداف: دستيابي به عدالت در عمل

توانائي ها: سازماندهي، مسئوليت پذيري و وجدان گرائي

نيازها: ثبات، نظم و تعلق اجتماعي

نارنجي ها: بالغ بر38٪ مردم دنیا نارنجی می باشند. این افرادفعال و کاري، ماجراجو، بي باک و صبور، شجاع، جذاب و گيرا، توانائي رهبري، اهل رقابت، دلير و پرجرات، قاطع، اهل هدايت کردن و دستور دادن، راهنمائي کردن ديگران در يک جهت خاص(مصر)، مشتاق و برنده، کارآمد و با کفايت، پر انرژي، اهل تفريح و مهماني، مهيج، مستقل و آزاد، شوخ طبع، اهل حال، خوش بين، چالاک، اهل مذاکره و گفتگو، مادي گرا، بازيگوش، عمل گرا، واقع گرا، اهل مخاطره، چيره دست و زبردست، اهل تنوع، اهل قدرت هستند.

آن ها در محیط های غیرسازمان یافته و نامنظم کارایی بالا دارند و از محیط های علمی بیزارند. بسیار اهل خطر کردن هستند به همین جهت مشاغلی چون مدیریت، خرید و فروش برای آنان مناسب است. نارنجی ترین افراد را می توانید در آژانس املاک و خودرو ببینید.

دیگران آن ها را ناقلا، بی وفا، پراکنده، دست و پادار، پریشان، اهل ریسک های غیرضروری، نپخته، خودمحور و بر خلاف جمع می دانند.

ارزش ها ومنبع لذت:استقلال، آزادي، هيجان و ماجراجوئي

اهداف: رقابت و قدرت

توانائي ها: فعال، پرانرژي و خوش بيني

نيازها: آزادي، تنوع و پول

سبزها: بالغ بر 12٪ مردم دنیا سبز می باشند. سبز ها افرادی تحليل گر، آرام وساکت، اهل اعتراض و ايراد(به صلاحيتها)، صريح، زلال و صاف، لايق و شايسته، پيچيده، خوددار(مستولي بر احساسات خود)، خلاق، کنجکاو، داراي طرح و نقشه، مصمم، طرح دهنده و سازنده، متخصص و خبره، تفسير کننده، کاشف، حقيقت طلب، يکپارچه، اهل تفکر و ايده، زيرک، باهوش، مخترع، محقق، عدالت خواه، بصير و مطلع، منطقي و اهل استدلال، عاقل، جستجوگر، حل کننده مشکل، نظر دهنده(نظريه پرداز)، اهل تفکر، صادق، داراي استعداد و ذوق، رويائي هستند.

مشاغل:این افراد به دنبال علت ها و اثرها می باشند، توانایی تحلیل بالا دارند و ذاتا مخترعند، به همین جهت در ریاضیات و انجام آزمایش های علمی مهارت داشته و از آن ها لذت می برند. بنابراین محققان، پزشکان، اساتید دانشگاه و مهندسان جامعه در این گروه قرار دارند.

دیگران سبز ها را افرادی عالم همه چیز، متکبر، سرد، سخت، بی احساس، سر در ابرها، فقدان دلسوزی و ترحم، ترسو از فاش شدن، منتقد، اهل مناظره و مباحثه، عیب جو می دانند.

ارزش ها ومنبع لذت:پيشرفت، دانش و مواجهه با چالشها

اهداف: دستيابي به عدالت

توانائيها: منطق و تحليل و حل مشکلات

نيازها: شايستگي و حقيقت

سبز ها به دو دسته جستجوگر و واقع گرا تقسیم می شوند.